Paylaş

Bilgisayar ve internet sistemlerinde kontrol sağlayabilmek adına geçmişten günümüze birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu konunun önemli olma sebebi öncelikle bilgisayar kullanıcılarının tamamen bağımsız kişilerden oluşması ve internet üzerindeki aktivitelerin kontrol edilebilirliğinin son derece güç olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gerek internet bağlantılarında gerekse bilgisayarın kendisinde birçok ayırt edici unsur bulunmaktadır. Bunlardan birisi de IP adresi ’dir. Adını mutlaka duyduğunuz bir kavramdır ve ilk kişisel bilgisayarlardan bu yana kullanılmaktadır. Bu denli kalıcı olmasının sebebi en başından iyi düşünülerek ortaya çıkarılmış olmasıdır. IP Sorgulama adresi nedir? IP Adresi nedir? Sizler için yazdık.

IP Nedir?

En basit haliyle IP, bilgisayarların veya internet sitelerinin kimlik numarasıdır. Her web sitesinin IP’si farklıdır ve bu IP aracılığı ile o web sitesine giriş sağlanabilir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse eğer bir web sitesinin IP adresini biliyorsanız, bu IP adresini web tarayıcınızda adres çubuğuna yazarak o web sitesine ulaşabilirsiniz. IP, rakamlardan oluşmaktadır ve “54.23.85.199” şeklinde yazılır. Az önce verdiğimiz IP tamamen örnek amaçlıdır ve bu rakamların her biri değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla web siteleri için IP üzerinden giriş yapmak, bu IP’leri akılda tutmak hayli güçtür. Bu nedenle alan adları kullanılmaktadır ve alan adları esasında IP’ye karşılık gelen harf dizilimleridir. Bu sayede kullanıcılar kolayca isimleri aklında tutabilirler ve karmaşık rakamlarla uğraşmak zorunda kalmazlar.

Bir internet sitesine IP üzerinden ulaşmak son derece kolayken bir bilgisayara IP üzerinden ulaşmak ve bilgilerini görüntülemek son derece zordur. Bunun iki basit sebebi vardır. Birincisi web siteleri her zaman için kullanıcıların kendisine ulaşmasını ister ve kapıları tamamen açıktır. İkincisi ise bilgisayarlarda bulunan güvenlik önlemleri ve koruma duvarlarıdır. Bir bilgisayara ulaşabilmek için üst düzey bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir ve bu bilgi birikimine sahip olsanız bile yine de başarılı olamayabilirsiniz.

IP Adresi Sorgulama

Madem her bilgisayarın IP adresi var, benim bilgisayarımın IP adresi nedir ve nasıl öğrenirim diye merak ediyorsanız çözümü basit. Yıllardır süregelen ve çok kez sorulan bir soru olduğu için günümüzde IP adresini öğrenmek oldukça basittir. Öncelikle IP adresinin internet bağlantısı ile ilgili olduğunu belirtelim ve değişkenlik gösterebileceğini söyleyelim. Örneğin modem resetlediğinizde IP adresiniz değişir ve yeni bir tane atanır. Bu IP adresi aracılığı ile internete erişim sağlarsınız. IP adresinizi öğrenmenin en basit yolu ise Google üzerinde “IP adresi sorgulama” şeklinde arama yapmanızdır. Karşınıza birçok farklı basit site çıkacaktır. Herhangi birine tıkladığınızda karşınıza IP adresiniz çıkar.

IP adresi, temel kullanıcılar için görünmez ve önemsiz bir detaydır. Siz internet kullanımınızı sağlarken arka planda zaman zaman değişen ve sizin kimliğinizi oluşturan bir dizi rakamlardan ibarettir. Son olarak belirtelim ki bir adet dinamik ve bir adet statik olmak üzere iki farklı IP çeşidi bulunmaktadır. Statik olan her zaman sabit kalırken dinamik olan değişkenlik gösterir. Bu sayede iki aşamalı güvenlik ve kimlik tespiti sağlanmış olur. Olası bir suç durumunda da bu şekilde suçluların tespiti uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen bir yorum girin!
Lütfen adınızı girin
Enter Captcha Here :