Paylaş

Teknoloji çağında yaşadığımız bu günlerde hız, bilgisayar kullanıcıları için son derece önemli bir yere sahiptir. Özellikle oyun oynayan kişiler için internet hızında yaşanan aksaklıklar oldukça sinir bozucu olabilmekte. Oyunun en kritik anında gelen ping, oyun içerisinde takılmalara ve gecikmelere neden olmaktadır. En basit tabiri ile ping nedir? Bilgisayarınızın ve internet bağlantınızın, karşı taraftan gelen isteklere yanıt verme süresidir. Ping nedir ile alakalı daha fazla bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz. Ping düşürme oldukça önemlidir. Değerinin 100 milisaniye üzerine çıkması önerilmemektedir. Bu değerin altında kalarak hiçbir problem yaşamadan rahatlıkla oyununuza devam edebilirsiniz. Bu nedenle ping değerini düşürebileceğiniz bütün yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ping Neden Yükselir?

Ping değerini etkileyen birçok farklı etmen vardır. Sanılanın aksine tek sebep internet bağlantısının yavaşlığı değildir. Örneğin çok hızlı ve kaliteli akışa sahip bir internet bağlantısına sahipseniz, eski ve oldukça yavaş bir bilgisayar ile oyun oynamaya çalıştığınızda, bilgisayarınız oyunun sistem gereksinimlerini karşılıyor olsa bile bağlantı sağlama kapasitesi yetersiz gelirse ping artacaktır. Tam tersi durumda da yine ping artışı yaşamanız mümkün. Bu nedenle ping problemine daha geniş çerçeveden bakmak gerekmektedir.

Bilgisayarınıza gelen ve giden akışın yoğun olması ping değerinizi arttırabilir. İnternetin aktif bir şekilde kullanılıyor olması bu nedenle önerilmez ve ping değerini direkt olarak etkileyen unsurlardan biridir. Benzer şekilde kullanılan internet bağlantı kablosunun verimsiz ve güçsüz olması da ping değerini arttırır. Yine en yaygın olarak karşımıza çıkan ping nedenlerinden biri de aktif olarak kullanılmasa bile tek bir modeme aynı anda birçok farklı bağlantı gerçekleştirilmesidir. Bu, trafiğin ve yoğunluğun artmasına neden olur ve aksaklıklara neden olur.

Ping Değeri Nasıl Düşürülür?

Ping değerinizi düşürmek istiyorsanız öncelikle internet hizmeti aldığınız firma hakkında araştırma gerçekleştirin. Bulunduğunuz bölgede hangi internet firmasının daha kaliteli hizmet verdiği ile ilgili kullanıcı yorumlarına kulak verin. Daha sonrasında eğer modem tercih etme şansınız varsa, oyun içerisinde yaşanan ping problemlerinden kaynaklanan sorunlara yönelik hangi modemin daha iyi olabileceğine dair bir ön araştırma yapın ve mümkünse bu modemi satın alın.

Yukarıdaki gibi teknik detaylar haricinde anlık olarak da izleyebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Kulağa her ne kadar basit gelse de oyuna girmeden önce açık olan programların hepsini kapatın. Özellikle de internet bağlantısını kullananları. Bu işlem bilgisayarınızın bölünmesini engelleyecektir ve tüm performansını oyuna odaklamasını sağlayacaktır. Bu sayede iş yükünü azaltmış ve ping değerinin yükselmesine neden olan yoğunluğu engellemiş olursunuz.

Eğer kablosuz olarak internete bağlanıyorsanız ve yüksek ping sorununuz varsa öncelikle bir kablo edinin ve internete kablo aracılığı ile bağlanın. Bu işlem oyun içerisindeki ping verimini son derece olumu etkileyecektir. Kablo seçimi yaparken de dikkat etmeniz gerekenler var. Günümüzde piyasada bulunan Cat6, Cat6a ve Cat7 tipi üç farklı kablodan Cat6a ve Cat7, ping açısından daha başarılı seçeneklerdir. Bu nedenle tercihinizi bu ikisinden yana kullanmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen bir yorum girin!
Lütfen adınızı girin
Enter Captcha Here :