Paylaş

Teknolojinin gelişimi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla insan yaşamında birçok olumlu gelişme yaşanmış, kolaylıklar sağlanmış ve öte yandan da teknolojiye bağlı istenmeyen kavramlar ve durumlar hayatımızda yer edinmiştir. Spam da bu istenmeyen öğelerden biridir. Spam nedir? En yalın haliyle spam, internet üzerinden, izniniz olmadan size ulaştırılan bilgi yığınlarına denir. Daha çok e-posta yoluyla herkes mutlaka spama maruz kalmıştır. Bu bizi birinci spam kavramına götürür. Eğer web site sahibiyseniz spam score puanınıza dikkat etmeniz gerekir.. İkinci ve daha önemli olan spam kavramı ise web sitelerinin SEO çalışmalarında karşımıza çıkar.

Spam Neden Zararlıdır?

Yukarıda belirttiğimiz ikinci spam kavramı, web sitesi sahiplerinin yaptığı hilelerden meyd-ana gelmektedir. Doğal yollarla arama motorlarında üst sıralarda gözükmeyen site sahipleri, web sitesine ilgili anahtar kelimelerden yığın halinde yerleştirerek arama motorlarını kandırmaya çalışırlar. Bu şekilde içerik olarak yetersiz olsa bile spam üzerine çalışılmış bir web sayfası, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir. Bu da haliyle diğer web sayfası sahipleri için haksızlığa yol açan bir durumdur ve bu nedenle istenmeyen bir durumdur.

Google başta olmak üzere bütün arama motorlarının bu tarz spam içeriklere karşı korunma ve kontrol yöntemleri mevcuttur. Google bu konuda en hassas olan şirkettir. Bu tarz spam içerikleri tespit edecek ve engelleyecek yazılımlar, her geçen gün daha da iyileştirilmektedir. Bu da bizi spam score kavramına götürür.

Spam Score Nedir?

Spam score, kontrol ve denetleme mekanizmaları tarafından size verilen bir web sayfası puanlama sistemidir. Belirli parametrelere bağlı olarak web sayfanız otomatik olarak incelenir, detaylı taramadan geçer ve ortaya bir spam score değeri çıkar. Bu değer de web sitenizin geleceği ve verimliliği açısından önemlidir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Spam score değeriniz ne kadar yüksekse, web sitenizin spam olarak değerlendirilme ihtimali de o kadar yüksektir. Bu nedenle bu değerin olabildiğince düşük olması gerekmektedir. Sıfıra ne kadar yakın olursa bu sizin için o kadar iyi olacaktır. Tamamen sıfır olması ise %100 özgün ve gereken kalite standartlarını sağlayan bir web sitesine sahip olduğunuzu gösterir.

Spam Score Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Spam score kavramının önemine bağlı olarak değerini düşürmek için aksiyon almak önemlidir. Bu noktada yapılabilecek ilk şey web sayfası içeriğinizi %100 özgün tutmaktır. Aynı zamanda web sitenizdeki yazılı içeriklerin bir anlam bütünlüğü taşıması, imla kuralların uygun olması önemlidir.

Yazılı içerik haricinde en sık problem yaratan noktalardan biri de görsel öğelerin özgünlüğüdür. İçerik yazılarında özgünlük kolay bir şekilde sağlanabilse de görsel intihal yapmamak oldukça önemlidir. Çünkü görsellik, bir web sitesinin ziyaret edilebilirliğini büyük ölçüde etkileyen bir faktördür ve doğal olarak değerlendirmeye alınır. Bu iki unsura dikkat edilmesi gerekir. Genel anlamda web site içeriğinizin tamamen özgün ve kaliteli olması, spam score değerinizi düşürecektir.

CEVAP VER

Lütfen bir yorum girin!
Lütfen adınızı girin
Enter Captcha Here :