Paylaş

Web sitesi sahibiyseniz, sizin için önemli olan ve dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de arama motorlarındaki görünürlüğünüz ve aynı zamanda arama motorlarında hangi anahtar kelimelerde, sıralama olarak nerede bulunduğunuzdur. İkinci kısım SEO çalışmalarıyla alakalı, daha yoğun çalışma gerektiren bir konudur fakat arama motorlarında genel olarak görünür olup olmadığınız, web sayfası ile ilgili izlemeniz ve kontrol etmeniz gereken ilk adımlardan biridir. En önemli olan ise Google Web site kaydı sonrasında Yahoo ve bing web site kaydıdır.

Bir web sayfası oluşturduğunuzda web sayfası, internet ortamında otomatik olarak var olarak bilinir hale gelmez. Bu işi el ile yapmanız gerekmektedir. Hangi arama motorlarına öncelik veriyorsanız, o arama motorlarının gerekli adımlarını izleyerek web sayfanızı arama motoruna kaydetmeniz gerekmektedir. Bu işlem kulağa karmaşık ve zaman alıcı gelebilir fakat esasında son derece basit bir işlemdir ve çok vaktinizi almaz.

 

Google Web Site Kaydı

Dünya genelindeki arama işlem hacminin üçte ikisinden daha fazla hacme sahip olan Google, açık ara en çok kullanılan arama motoru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Google’akayıt yaptırmak son derece önemlidir. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; eğer siz özel olarak Google’da bulunmamak üzerine bir komut vermezseniz, Google sizin web sayfanızı kendisi bulacak ve arama sonuçlarında çıkmasını sağlayacaktır. Fakat bunu el ile yapmanız, Google’ın sunduğu analiz ve istatistiki verilerden yararlanabilmenizi ve web sayfanızla ilgili daha iyi takip yapabilmenizi sağlar. Bu nedenle önermekteyiz. Aynı zamanda elle kayıt işlemi yapmak daha hızlı sonuç vermektedir.

Google arama motoruna kayıt işlemi için öncelikle “Google Search Console” adresine gitmeniz gerekiyor, Web Master Tools olarak da bilinir. Karşınıza çıkan ekranda sizden web site URL’si istenecek. Buraya web sayfanızın tam adını yazmanız gerekli. Bu noktada web sayfanızın http:// mi https:// şeklinde mi olduğu önemlidir. Bunu doğru bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Web sayfanızın ismini doğru bir şekilde yazdıktan sonra “Mülk Ekle” butonuna tıklamanız gerekli. Daha sonrasında Google sizden çeşitli doğrulama yöntemleri isteyecek. Bu yöntemlerden en yaygını ve basit olanı, Google’ın verdiği meta etiketini web sayfanızdaki </head> etiketinin üzerinde eklemeniz. Bu şekilde doğrulama işlemi tamamlanır ve web sayfanız Google üzerinde kayıtlı bir web sayfası haline gelir.

CEVAP VER

Lütfen bir yorum girin!
Lütfen adınızı girin
Enter Captcha Here :