Paylaş

Yazılım sektörü, içinde bulunduğumuz dönemde pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Ancak, yazılım kavramın tam olarak Türkiye’de oturmadığını ve pazar büyüklüğü açısından da diğer Avrupa ülkelerine nazaran geride kaldığı da bir gerçektir. Tabi hal böyle olunca da, “ben yazılımcı olacağım” diyen çocuklar,

“-git bir yerde devlet memur ol, işini bil, paranı bil, boş iş onlar” gibi cevaplar almaktalar. Bunun en büyük nedeni elbetteki “yazılımcı” mantığının Türkiye’de henüz anlaşılamadığı ve yazılımcının tam olarak ne iş yaptığının bilinmemesidir.

Yazılım sektörünün genel sıkıntılarından bahsettikten sonra yazılımcı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerektiğinden ve yazılımcıların genel karakteristik özelliklerinden bahsedebiliriz.

1-Çok Fazla Zaman Ayırmak

timeElbetteki her işin başında, o işi tam manasıyla öğrenene kadar zaman harcamak gereklidir. Ancak, iyi bir yazılımcı olmak istiyorsanız, zamanınızın çok büyük kısmını bu işe ayırmak zorundasınız. Elbetteki yazılımcıların için söylendiği gibi “asosyal” olun demiyorum. Belli bir program içinde sürekli olarak yeni teknikler denemeli ve pratik yapmalısınız. Pratik yapmadığınız sürece, teorik bilgileri en hızlı şekilde unutacağınız bir meslektir yazılım ve bu yüzden kodlarla çok fazla vakit geçirmek, sürekli yeni projeler denemek ve gelişmeleri takip etmek gereklidir.

2-Sabırlı ve Detaycı Olmak

Ben yazılımcı olacağım diyen bir kişinin öncelikle çok sabırlı ve detaycı bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Piyasada adı geçen paraları duyunca birden gaza gelip, sonra da karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek için yeterli çabayı gösteremeyecek olanlar için yazılımcı olmak çok da doğru bir tercih olmayacaktır. Yapacağınız çoğu iş, belli oranda hatayı kaldırır. Ancak yazılım sektöründe hata oranı her zaman sıfırdır. Yüzlerce kod dizini içinde yapacağınız tek bir harf ya da karakter hatası, projenin düzgün çalışmasını engelleyecektir. Bu nedenle sabırlı olmak kadar detaycı olmak da yazılım sektöründe çalışacak olanlar için önemli bir kıstastır.

3-İyi Seviyede Bilgisayar Bilgisine Sahip Olmak

Şimdi şunu diyebilirsiniz, bu devirde bilgisayar kullanmayı bilmeyen mi kaldı? Haklısınız kalmadı artık 7’den 70’e herkes bilgisayarın başında. Ancak bahsetmeye çalıştığım, bilgisayar bilgisi elbette sanal disk oluşturup oyun yüklemek, leveller geçip şekerleri eritmek değil. En ufak bir yazılımsal ya da donanımsal problemde sorunu çözmekte zorlanıyor ve etrafınızdan yardım alıyorsanız bence yazılımcı olma fikrinizi tekrar gözden geçirin derim. Nasıl ki bir ralli pilotu aracın tüm teknik aksamları ve donanımı hakkında bilgi sahibi olmadan yarışamayacaksa, iyi bir yazılımcı olmak içinde bilgisayarın tüm donanımsal ve yazılımsal özelliklerine hakim olmak gereklidir.

4-Meraklı ve Araştırmacı Olmak

Bir yazılımcının en temel özelliklerinden biri de meraklı olmasıdır. İşin başında öğrenilmesi gereken yığınla şey varken, eğer siz bunları araştırıp öğrenecek kadar meraklı ve araştırmacı ruha sahip değilseniz yanlış bir tercih yaptığınızı şimdiden söyleyebilirim.

curious-squirrel

5-Kurgulama Özelliğine Sahip Olmak

Yazılımcı olmak aynı zamanda bir film senaristi olmak gibidir. Yapacağınız projeyi en başından hesap eder, proje üzerindeki tüm olasılıkları düşünerek, hangi bölümde nelerin olacağını belirlersiniz. Bir web sitesi projesi için düşünürsek eğer; projenin nasıl başlayacağı, hangi sekmeden, hangi sayfaya bağlantı verileceği, gidilen sayfada nelerin olacağı..vs. gibi proje üzerinde yapılacak her hareketi en ince ayrıntısına kadar düşünmek gereklidir. En başında iyi kurgulanamayan projelerde, bazen en küçük bir değişiklik için bile tüm yazılımla oynamanız gerekebilir.

Her mesleğin güzelliği kadar kendi has zorlukları vardır. Herkes kendine yakın hissettiği ve yeteneklerine uygun olduğunu düşündüğü işlere yönelmek ister. Ancak bazen hayalini kurduğumuz işin içine tam olarak girdiğimizde aslında hiç de düşündüğümüz gibi olmadığını görebiliriz. Bu nedenle meslek seçimi yapmak için öncelikle kendi karakterinizi ve yeteneklerinizi çok iyi anlayın daha sonra düşündüğünüz işlerle ilgili çok iyi araştırmalar yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen bir yorum girin!
Lütfen adınızı girin
Enter Captcha Here :